REKONSTRUKCE OBCHODNÍHO DOMU ZLÍN

V červenci 2017 byla zahájena jedna z největších stavebních akcí posledních let ve Zlíně - rozsáhlá rekonstrukce Obchodního domu Prior, která vrátila této typické budově baťovské funkcionalistické architektury v srdci Zlína její jedinečný původní vzhled a vdechla jí nový život.
Obchodní dům se zhruba do poloviny roku 2018 proměnil v moderní a přitažlivé místo jako stvořené pro setkávání u kvalitního jídla a pití v komfortním prostředí restaurací, bister, kaváren či cukráren a dvoupodlažní obchodní pasáží pečlivě vybraného sortimentu a služeb.
Ve vyšších poschodích vznikly kancelářské prostory a v nejvyšším poschodí leží multifunkčního sál - Galerie Desítka. Jedinečný prostor k pronájmu na svatby i firemní akce.
V nejbližších letech u nás vznikne čtyřhvězdičkový hotel a spa centrum.
To vše na dosah všem obyvatelům i návštěvníkům, v samém centru krajského města.
 

NOVÁ STRUKTURA OBCHODNÍHO DOMU


Rekonstrukce Obchodního domu výrazně změnila jeho tehdejší koncepci. Místo stávajících šesti podlaží prodejních ploch jsou veškeré obchodní prostory soustředěny do dvou nejnižších poschodí, která zároveň nabízí široké možnosti gastronomie. 
1. a 2. poschodí – Komerční prostory - restaurace a kavárny s venkovními zahrádkami, potraviny, drogerie, lékárna, květiny a další služby
3. poschodí - Konferenční a jednací místnosti, recepce HP TRONIC, s.r.o., kanceláře
4. – 7. poschodí – Kancelářské prostory – kanceláře a jednací místnosti 
8. – 9. poschodí – Hotel****, SPA (v současné době probíhá rekonstrukce)
10. poschodí - Galerie Desítka (multifunkční sál)
 

HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU


Budova Obchodního domu, Zlíňanům známého také jako Prior, byla postavena podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury v roce 1931. Zrodila se v době prudkého rozmachu Baťových závodů, které v té době již dávno nebyly „pouze“ továrnou na boty, ale prosperujícím gigantem s řadou dalších výrob i služeb.
Zaměstnanci u Baťů vydělávali až o 50 procent více, než činil tehdejší průměr v zemi. Není tedy divu, že bylo pro firmu výhodné tuto mimořádnou kupní sílu zužitkovat.  
Obchodní dům se po svém dokončení stal skutečnou výkladní skříní Zlína a živým místem, kde obyvatelé trávili svůj čas nejen návštěvou tovární jídelny, ale i nakupováním a to v duchu nejmodernějších trendů. Obchodní dům byl například prvním v republice, který zavedl jezdící schody. Převratnou novinkou byl také samoobslužný prodej. V ohromné šíři sortimentu zde bylo možné nakoupit vše od potravin až po automobily. Průčelí budovy zdobily typické baťovské reklamní slogany jako „Těm nejlepším – to nejlepší“ nebo „Vaše spokojenost – náš úspěch".
Zajímavý a odborníky ceněný byl i vzhled Obchodního domu, který František Lydie Gahura navrhl s pozoruhodným členěním oken. Spodní dvě podlaží přitahovala pozornost nakupujících velkými prosklenými výklady přes celou výšku od podlahy ke stropu. Ve vyšších poschodích se okna postupně zužovala až do nejvyšších pater, v nichž byly umístěny sklady.
V 70. letech 20. století došlo k necitlivým úpravám, které původní členění oken a tím i vzhled budovy znehodnotily.
Nyní je Obchodní dům po rekonstrukci a opět se pyšní jedinečným vzhledem zlínského funkcionalismu. Investorem stavby je řetězec Prior, jehož je Obchodní dům součástí.