Ve 2. podlaží Obchodního domu Zlín je do Vánoc otevřena prodejní výstava galerie Artrium. Najdete ji v místě, kde probíhal prodej vstupenek na výstavu Jana Saudka.

Otevírací doba:

  • pondělí - neděle 10:00 - 17:00

Pod vánočním stromečkem se skvěle vyjímají nejen parfémy, svetry či knižní novinky, ale stále častěji se naděluje také výtvarné umění. Pokud i vy zvažujete, že byste někoho blízkého potěšili uměleckým dílem, zastavte se podívat na speciální  prodejní předvánoční výstavu.

Vánoce jsou příležitostí, jak blízkým nebo třeba i sami sobě rozšířit sbírku umění nebo doplnit něco nového do interiéru. Peníze vložené do umění jsou navíc skvělou investicí. Výtvarná díla časem nikdy neztrácí na hodnotě, naopak,“ říká Pavel Chmelík ze zlínské galerie Artrium.
Mnohé galerie právě v předvánočním čase prezentují a nabízí na prodej různé unikáty a zajímavosti ze svých depozitářů. Také Artrium vystavilo řadu unikátů a zajímavostí. „Díla pro vánoční výstavu jsme vybírali tak, abychom nabídli průřez uměleckou tvorbou výtvarníků opravdu pro všechny. Jak pro ty, kteří se chtějí potěšit hezkou krajinkou, tak i pro pokročilé sběratele umění, příznivce regionálních i světoznámých výtvarníků. Uvidíte tu grafiky, olejomalby i sochy, díla v řádu tisíců, ale i desítek tisíců korun,“ popisuje Pavel Chmelík.

K zakoupení zde najdete například:

  • Obrazy regionálních výtvarníků Františka Květoně či dnes již nežijícího, legendárního Zdeňka Červinky
  • Fotografie Jana Saudka
  • Sítotisky s námětem Rychlých šípů od Marka Čermáka, posledního ilustrátora slavného Foglarova komiksu
  • Vystavena jsou díla Zdeňka Buriana nebo Petra Modlitby, největšího pokračovatele Burianova díla, kterého Artrium výhradně zastupuje
  • Litografie Joana Miró
  • Díla představitelů světového pop artu Mela Ramose a Roberta Indiany
  • Plastika Oty Janečka z cyklu Hlava
  • Dominantou expozice je velký obraz Borise Jirků – i ten je nyní na prodej
  • Pořídit můžete i hodnotné publikace o výtvarném umění, dnes v knihkupectvích již běžně nedostupné

K nejdražším exponátům patří bronzová plastika Quo Vadis neboli kráčející trabant Davida Černého za 190 tisíc korun. „Výtvarník je známý především velkoprostorovými, mnohdy až kontroverzními instalacemi. Jeho trabant na čtyřech lidských nohách odkazuje na dobu, kdy v roce 1989 východní Němci hromadně mířilo na Západ přes německé velvyslanectví v Praze a zanechali tu po sobě opuštěné trabanty. Originál sochy stojí v Lipsku, odlitek v Praze u německého velvyslanectví a u nás je k zakoupení „zmenšenina“ – odlitek, kterých David Černý vyrobil limitovanou stovku kusů,“ popisuje Pavel Chmelík. 

A perlička, kterou by obzvlášť vyzdvihl? „Moje nejoblíbenější fotografie Jana Saudka s názvem Rukavice,“ uzavírá Pavel Chmelík. „Dlouho jsem váhal, jestli ji vůbec dát do prodeje, nebo si ji nechat, ale nakonec ji vystavíme také. Ať někomu udělá k Vánocům radost.“